wtorek, 22 maja 2012

Stambulski street artSztuka większa

Parę lat temu na stambulskie uliczne salony zawitał niemiecki artysta zwany Kripoe.
I sporo na mieście namieszał…
Setki (tysiące?) żółtych pięści (znak firmowy berlińczyka) zagościło na murach, ścianach i podobnych stambulskich lokalizacjach (wliczając w to pociągi)… Miejska przestrzeń przypieczętowana żółtą pięścią na zawsze już zmieniła swe oblicze. Czy Stambuł stał się piękniejszy? Ciekawszy? Bardziej zróżnicowany? Powstrzymuję się od komentarza i pozostawiam ocenie własnej Czytelników.

Na kolana powala nie tylko ilość żółtych łap („kiedy on to wszystko zrobił?”), ale także nietypowe lokalizacje artystycznych ekspozycji („jakże on tam wlazł?”).
Pięści są wielkie i małe, w wersji „kościstej” lub z anielskimi skrzydłami (galeria przykładowych żółtych ulicznych arcydziełek Kripoe TUTAJ).


Sztuka mniejsza

Tradycja miesza się z nowoczesnością (Sultanahmet)

Należące do moich ulubionych graffiti z Mody – straszne twarze na strasznie zniszczonym budynku, który… czeka na renowację. I chyba się nie doczeka (o czym potwory słusznie przypominają)


Absurdalnie uroczy obrazek mijany w drodze z Cihangir na Taksim – co miał na myśli Autor?


Jeden z wielu „czarnych kruków” Beyoğlu…

…oraz jedna z wielu stambulskich krów, które zaludniły Miasto w 2007 roku…


…a także jeden z licznych tulipanów (roku pańskiego dwa tysiące ósmego)


Na deser jeden z filmów 1UP, czyli noc, Miasto i bezprawie:


Czego się nie robi dla sztuki!

3 komentarze:

Ola pisze...

ten zwisający czarny koto-człowiek i ptaszek, który przycupnął sobie, są po prostu świetne!


życie & podróże
gotowanie

Clara Fabio pisze...

Ależ ja się cieszę, że do Ciebie trafiłam :) W Stambule oraz innych przeuroczych miejscach w Turcji bywałam. Miałam okazję zobaczyć m.in. pierwsze kościoły wczesnocheścijańskie. Nie wiem, co ale od lat ciągnie mnie do Turcji. Kocham Stambuł, chłonę jego historię, atmosferę. Zdjęcia dopełniają Twojego dzieła, dziękuję.

Anonimowy pisze...

If i gave a dollar for the amount of excellent articles you have written you'd be rich. Just thought i would let you know how grateful i am.