poniedziałek, 9 maja 2011

TURCJA: półprzewodnik obyczajowy


Z nieukrywaną radością informuję Drogich Czytelników, że książka o Turcji autorstwa mojego oraz Skylar (autorki bloga TUR-TUR) zostanie wydana nakładem wydawnictwa Nowy Świat.

Książkę można już zamówić w przedsprzedaży w MERLINIE.


WSTĘP

Turcja? Kebaby w bułce, z surówką. Ciepło, upalnie, słonecznie. Niscy śniadzi młodzieńcy o ciemnych oczach. Wąsaci panowie. Islam. Harem. Zniewolone kobiety w chustkach na głowie. Wielożeństwo. Kawa po turecku. Piosenki Tarkana. Kapadocja, gdzie kręcono „Gwiezdne wojny”. Orhan Pamuk. Kilometry piaszczystych plaż usianych hotelami. Wielki Bazar w Stambule. Tureckie swetry. Chałwa. Porwania kobiet. Bardzo chcą do Unii Europejskiej.

Prawdziwy kebab podaje się na talerzu, raczej nie w bułce i bez surówek. Samych rodzajów kebabu jest mnóstwo. Ciepło? Turcja rozpostarta jest na tak wielkim obszarze, że czasem gdy w jednym miejscu jest kilkanaście stopni na plusie, w innym występują przymrozki. Wysokich mężczyzn jest sporo, a wielu ma jasną karnację, blond lub rude włosy i niebieskie oczy. Islam jest najczęściej wyznawaną religią, ale kraj z założenia i w konstytucji świecki. Kobiety dostały prawa wyborcze wcześniej niż Europejki. Uczą się, studiują, robią kariery. Wiele z nich nie nosi chustek, a sporo głębokie dekolty i spódniczki mini. Wielożeństwo jest zabronione prawnie. Kawa po turecku została wyparta przez czarną herbatę, pitą litrami. Chałwę podaje się na stypach. O porwaniach kobiet dawno nie słyszano. W Stambule, Kapadocji, tureckiej muzyce jest zawarte o wiele więcej niż mówią pojedyncze reklamowe hasła. Z tą Unią też nie tak prosto sprawa wygląda.

Więcej do przeczytania TUTAJ

8 komentarzy:

Gastria pisze...

Podajcie datę kiedy i gdzie mogę kupić. Jestem teraz w PL. Czy dostanę ją w Empiku? Kiedy będzie wersja turecka tej książki? Jeśli jest to gdzie można kupić!?

fotoala pisze...

Super wiadomosc! Na pewno zakupie! Wstep robi wrazenie :)
Pozdrawiam!

Nowy Świat pisze...

Uwaga reklama ;)
Książkę można już zamówić w przedsprzedaży w Merlinie.

Anonimowy pisze...

Ja nadal z nadzieją czekam na wiadomości dot. promocji w Bursztynii no i oczywiście książkę z autografem! ;)
Pozdrawiam z coraz bardziej gorącego Pucka ;)

Anonimowy pisze...

Wspaniale wiadomosci!!!!
Dlugo dalysce czekac-ale bardzo sie ciesze,z e bedzie Wasza ksiazka!!!
Pozdrawiam
przyszla mieszkanka TR :)

Anonimowy pisze...

Zacytowałam znajomym turkom reportaże pana Witolda Szabłowskiego i mocno byli zdziwieni, wiec teraz mam nadzieje, ze któras z Was opisze prawdziwe oblicze Turcji.

mor cadı pisze...

dziękuję za odzew i miłe słowa :)

co do reportaży W.Sz. - przyznam, że mi się podobają (choć wybór tematów specyficzny i rozumiem, że pewnie przez to nie do końca przemawiający do tureckich znajomych..)

Anonimowy pisze...

Ty z nimi obcujesz każdego dnia wiec masz inne zdanie niz ja, ktora widze ich tylko przelotem. W kazdym razie ksiazka za bradzo genrealizuje. Historia czlowieka z Konyi sprawia wrazenie zmyslonej przez tego turka.
A to przywracanie dziewictwa to faktycznie jest tak powszechne?
Pozdrowienia