niedziela, 17 lutego 2008

param param, był sobie tulipan (a potem emigrował)


www.designspotter.com


Z jakim krajem kojarzy się tulipan?

[tak, tak, z Holandią właśnie…]

Symbolem jakiego kraju jest tulipan?

W wakacje dziennikarz jednego z tureckich dzienników pytał o to spotykanych w Stambule turystów. Odpowiadali zgodnie: Holandii.

Odpowiedź prawidłowa zaskakiwała.

Odpowiedź prawidłowa brzmi: tulipan jest symbolem Turcji.Oficjalne logo Turcji z rządowej strony: www.kultur.gov.trW XVI wieku tulipany sprowadzono z Turcji do Holandii. I tak się jakoś złożyło, że robią tej drugiej reklamę do dziś.

Co ciekawe [albo i niekoniecznie], jeden z osiemnastowiecznych okresów w historii Turcji nosi nazwę „Ery Tulipanowej”, ery radości i pokoju. Wtedy to „tulipanowe logo” zaczęło pojawiać się masowo w dekoracjach, strojach, wzorach dywanów…

Do tego [to już jest ciekawe na pewno], nazwa tulipan wywodzi się z tureckiego słowa turban. Patrząc wcześniej na tulipany nie dostrzegłam turbanopodobieństwa. Czas zweryfikować poglądy.

Turyści pytani o to, co powinno symbolizować Turcję, odpowiadali: most bosforski, meczet, szklaneczka z herbatą… Bo pary tulipan-Holandia nie da się już podobno rozdzielić.

Było dziś o tulipanach, bo to moje ulubione kwiatki.

Zresztą, zanosiło się przedwczoraj na wiosnę.

Dziś Stambuł biały, zasypany i nieprzejezdny [w związku z tym biegałam po mieście w asyście śniego-gradowej zamieci, poszukując niezbędnych mi do nauki książek]. Jutro zamknięte będą szkoły. Lepienie bałwana na balkonie i wycieczka do Kadıköy to plan na pełen anomalii pogodowych poniedziałek.

5 komentarzy:

skylar pisze...

mhmmm czytam sobie o tych tulipankach, i tak sobie wyobrażam... (dobrze wiesz co) :)))
fajnie i zgrabnie napisane :)

agrafka pisze...

Turcja sie niestety malo chwali swoja tulipanowa przeszloscia,natomiast Holandia na kazdym kroku.Wszedzie mozna kupic cebulki tulipanow,tulipany z drewna,kubki,talerzyki,fartuszki w tulipany...Ze nie wspomne o nie-sa-mo-wi-tym ogrodzie Keukenhof,polozonym przy polach(oczywiscie tulipanowych) otwartym zaledwie 1 miesiac w roku dla zwiedzajacych i przez ten miesiac zarabiajacym na swoje utrzymanie i nie tylko.
http://www.keukenhof.nl/
Promocja przyszloscia narodow.

makatka pisze...

Hej,

ja tak troche off-topicowo, albowiem przyszla do mnie paczuszka od pewnej dobrej kobiety (wiesz ktorej ;)))), zawierajaca m.in. Twoja ksiazke. Chcialabym bardzo podziekowac za dedykacje i jednoczesnie tupiac nozka pomarudzic, ze calosc zdecydowanie za krotka...

sciskam :)
m.

Anonimowy pisze...

This comment has been removed because it linked to malicious content. Learn more.

agrafka pisze...

obijasz sie,moja droga! co z postanowieniami noworocznymi?